Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do krycia połaci dachowych budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Jest stosunkowo lekka, wytrzymała i dostępna w wielu kolorach i wzorach przetłoczenia. Z powodzeniem można ją dobrać do każdego stylu architektonicznego – od klasycznych po nowoczesne.
Mogłoby się wydawać, że pokrycie dachu blachodachówką nie powinno sprawiać najmniejszego problemu. Jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii – przede wszystkim należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj blachodachówki do rodzaju i kształtu dachu.
Do dachów prostych jedno- lub dwuspadowych najlepsza będzie blachodachówka cięta w arkuszach, dopasowanych długością do wymiaru dachu. Zastosowanie tego rodzaju pokrycia zminimalizuje straty materiału. Natomiast w przypadku skomplikowanych dachów, z wieloma załamaniami i jaskółkami, bardziej wskazane jest wykorzystanie blachodachówki modułowej, której mniejsze panele łatwiej jest dociąć i dopasować do trudnych powierzchni.
Niezależnie od wybranego rodzaju blachodachówki, układaniem pokrycia zawsze powinna zajmować się ekipa fachowych dekarzy, którzy zadbają o odpowiednie wykonanie wszystkich prac, zabezpieczenie dachu i materiału.
Właściwe przygotowanie dachu jest warunkiem koniecznym profesjonalnego ułożenia blachodachówki. Odpowiednio położona membrana krycia wstępnego i właściwie wykonane łacenie zapewnią trwały i szczelny dach na lata.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie geometrii więźby dachowej. Na tym etapie możliwe jest wykrycie wszelkich ewentualnych problemów – odchyleń od pionów i poziomów, a także ustalenie, czy górne powierzchnie krokwi znajdują się w jednej płaszczyźnie (linia zbiegu krokwi musi być równa).
Przygotowanie dachu pod montaż blachodachówki rozpoczynamy od ułożenia na krokwiach krycia wstępnego. Przy blachodachówce jest to zwykle membrana wstępnego krycia (MWK), czyli folia o wysokiej paroprzepuszczalności i odpowiednich parametrach (m.in. gramaturze, odporności na promieniowanie UV, wytrzymałości). Membrany dachowe dostępne są w rolkach, z których następnie folię rozwija się na krokwiach. Następnie folię należy odpowiednio naciągnąć i przymocować do krokwi za pomocą zszywek dekarskich lub gwoździ z szerokim łebkiem. Kolejne pasy folii układane są w kierunku od okapu do kalenicy. Ważne, aby pasy membrany zachodziły na siebie od góry na ok. 10-15 cm.
Następnym etapem przygotowania dachu pod montaż blachodachówki jest łacenie, czyli ułożenie rusztu z łat i kontrłat. Układanie zaczynamy od nabicia kontrłat wzdłuż krokwi i łat – prostopadle do nich. Rozstaw łat należy dopasować do konkretnego modelu blachodachówki – jest on podany w instrukcji montażu dostarczanej przez producenta pokrycia dachowego. W przypadku blachodachówek firmy Regamet jest to 35 cm.
Przez zastosowanie łat i kontrłat blachodachówka nie jest nabijana bezpośrednio na krokwie, dzięki czemu między membraną krycia wstępnego, a blachodachówką powstaje przestrzeń, przez którą może przepływać powietrze – szczelina wentylacyjna. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci, która może przenikać do wnętrza budynku oraz butwieniu elementów drewnianych (łat i kontrłat).
Montaż blachodachówki (zarówno tej w arkuszach oraz modułowej) rozpoczynamy od prawej dolnej krawędzi dachu (okapu) i układamy w kierunku kalenicy. Ważne jest, aby kolejność układania i łączenia elementów pokrycia była zawsze wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta blachodachówki. W przypadku blachodachówki symetrycznej montaż można rozpocząć od lewego dolnego rogu dachu.
Ostatnim etapem prac dekarskich jest montaż obróbek. Sprawdź, jak zamontować obróbki komina.